Menu Zamknij

Instalacja kosiarki - zleć to nam!

Następnym krokiem po zakupie robota i akcesoriów jest jego instalacja. Uprzejmie informujemy, że wykonujemy instalację kosiarki Robomow na Państwa zlecenie. Cały proces nie zajmuje nawet połowy dnia. Na początku znajdujemy najlepsze miejsce na stację dokującą. Ponieważ odniesieniem dla odkurzacza w domu są ściany, tak dla kosiarki niezbędne są specjalny drut oraz, opcjonalnie, kołki biegnące wokół ogrodu i wyznaczające obszar pracy robota. Na podstawie kształtu i rozkładu elementów ogrodu oceniamy ścieżkę drutu, który może biec w dwojaki sposób:  na powierzchni przybity kołkami lub niewidoczny pod powierzchnią.

Image

Niewidoczny pod powierzchnią

W tym przypadku ułożenie drutu odbywa się za pomocą specjalnej maszyny zwanej krawędziarką. Wykopuje ona cienką szczelinę w ziemi, a jej budowa jest tak przemyślana, że przewód zostaje pod ziemią na ok. 10-15 cm głębokości. 

Zalety:

 • Drut całkowicie niewidoczny i nie ma wpływu na wygląd ogrodu,
 • Niedostępny dla maszyn i dzieci, co gwarantuje, że nie zostanie on przerwany,
 • Maszyna nie niszczy trawnika, jedynie zostawia niewielki ślad, który znika po kilku dniach,
 • Można wykonywać w tym przypadku różne prace, jak wertykulacja itp,
 • Dobra i szybsza metoda w przypadku większych ogrodów. 

Wady:

 • Wymaga użycia krawędziarki,
 • Utrudniona praca dla maszyny przy niestarannie wykonanych tarasach i rabatach z zakopanymi kamieniami,
 • Nie można skorzystać z tej metody w przypadku ogrodów z siatką przeciw kretom.

Na powierzchni przybity kołkami

Drut jest przybijany przez nas do powierzchni ziemi młotkiem, a plastikowe kołki utrzymują jego stałe położenie. Nowa, wyrośnięta trawa powinna go ukryć.

Zalety:

 • Prosta metoda niewymagająca specjalistycznych maszyn,
 • Można wykonać nawet samodzielnie i poprawić, jeśli drut się przemieści,
 • Do zastosowania w ogrodach z siatką przeciw kretom,
 • Możliwość łatwiejszych poprawek w przypadku konieczności zmiany układu drutu w ogrodzie.

Wady:

 • Nie można wykonywać żadnych prac, takich jak wertykulacja, gdyż mogą one uszkodzić drut,
 • Prawdopodobne uszkodzenie drutu  w przypadku wykonywania różnych aktywności w ogrodzie,
 • Metoda jest czasochłonna w przypadku średnich i dużych ogrodów oraz tych o skomplikowanym kształcie.
Image
Image

Dlaczego zalecana jest zlecona instalacja? Ponieważ mają Państwo pewność, że wszystko zostało dokładnie wykonane według zaleceń producenta i instrukcji. Jest to ważne szczególnie w przypadku dzielenia ogrodu na strefy koszenia, co wymaga odpowiedniego ułożenia drutu.

Dzielenie ogrodu na strefy nie musi odbywać się w ramach tego samego trawnika. Przykładowo RoboZone od Robomow pozwala na wyznaczenie odrębnej strefy koszenia oddalonej od docelowej strefy ze stacją dokującą. Wystarczy jedynie przenieść kosiarkę, a ona dokładnie skosi trawnik. Moduł dostępny jest w wersji zasilanej lub bezprzewodowej na baterię.

Image

Aby wykonać instalację, należy rozłożyć przewód obwodowy według instrukcji wokół zewnętrznych krawędzi trawnika oraz takich obszarów chronionych, jak drzewa, rośliny, oczka wodne i inne obiekty. Przewodu nie trzeba później składać, gdyż wraz ze wzrostem nowej trawy staje się stopniowo całkowicie niewidoczny. Dzieje się tak już po około trzech tygodniach od rozłożenia. Możliwa (i zalecana) jest też instalacja kabla pod powierzchnią, co nie zaburzy wyglądu Państwa ogrodu i przynosi wiele korzyści - na przykład wyklucza prawdopodobieństwo uszkodzenia drutu. Kabel umieszczany jest ok. 10 cm pod ziemią z pomocą specjalnie przeznaczonej do tego maszyny do układania przewodu. Urządzenie wykonuje jedynie wąskie nacięcie, a więc nie niszczy Państwa trawnika i jednocześnie rozwija w nim przewód. Ślad po nacięciu jest niewielki i szybko znika - szybciej niż drut na powierzchni,a dodatkowo nie jest narażony na przerwanie. Gdyby jednak w jakiś sposób doszło kiedyś do przerwania kabla robota koszącego, to nasza firma dysponuje miernikiem przerwanego kabla, dzięki któremu szybko lokalizujemy usterkę i naprawiamy ją od ręki.

Image

Następnym krokiem jest kalibracja i przejazd testowy robota wokół ogrodu. Sprawdzamy, czy robot podąża według ścieżki oraz czy pokonuje dopuszczalne wzniesienia, a także czy widzi podział ogrodu na strefy. W tym czasie pomagamy w instalacji aplikacji kontrolującej kosiarkę i ustawiamy harmonogram koszenia trawnika. Po zakończeniu instalacji należy obserwować, czy kosiarka nie pomija pewnych obszarów lub blokuje się na przeszkodach, jak place zabaw itp. I gotowe! Państwa w pełni bezobsługowy robot już zawsze zadba o piękny wygląd trawnika.

KONTAKT / CONTACT

Automatyczne roboty koszące FixGarden

Dane adresowe

FixGarden - autoryzowany dealer Robomow, Ambrogio, Cub Cadet, Wolf Garten.

ul. Topolowa 13/16, Mysiadło 05-515

tel.: +48 793 668 828

slomkajann@gmail.com         kontakt@fixgarden.pl